Σχολικοί Aγώνες Ποδοσφαίρου 7Χ7

ballaΤην Πέμπτη 18 Μαΐου 2017 το σχολείο μας συμμετείχε στους Σχολικούς αγώνες Ποδοσφαίρου 7Χ7 μαθητών Γυμνασίων, που προκήρυξε η Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αθλητικών Δραστηριοτήτων  (Ο.Ε.Σ.Α.Δ.) Καβάλας των Σχολείων Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, με μία ομάδα αγοριών.

Οι σχολικοί αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ πρωτίστως στοχεύουν στη χαρά της συμμετοχής των μαθητών και των φιλάθλων και στη βιωματική προώθηση της δια βίου άθλησης του φίλαθλου πνεύματος και του σεβασμού του αντιπάλου. Απώτερος σκοπός των «Αγώνων ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ» είναι η μαζική συμμετοχή και όχι η διάκριση.

Η ομάδα των μαθητών αγωνίστηκε σε τρεις αγώνες και σημείωσε νίκη και στους τρεις. Σε όλους τους συμμετέχοντες δόθηκε αναμνηστικό δίπλωμα συμμετοχής χωρίς να υπάρξει επίσημη κατάταξη.