Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2017

Δεκέμβριος 2017... Μικροί και μεγάλοι ετοιμάζονται πυρετωδώς για τα Χριστούγεννα! Μέσα στο διάχυτο αυτό κλίμα χαράς, γιορτάσαμε και στο σχολείο μας τη Γέννηση του Χριστού. Σε μία όμορφη εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2017 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από όλες τις τάξεις του Γυμνασίου μας.

Αρχικά τα παιδιά μέσα από την ανάγνωση κειμένων μας εισήγαγαν στο αληθινό Πνεύμα των Χριστουγέννων και μας βοήθησαν να κατανοήσουμε τι σημαίνει να γιορτάζουμε ουσιαστικά τη σπουδαία αυτή εορτή της Εκκλησίας μας. Στην συνέχεια μας ταξίδεψαν σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας και μας παρουσίασαν τα ήθη και έθιμα που διατηρούνται σ' αυτές τις μέρες των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς.

Η γιορτή διανθίστηκε με επίκαιρα ποιήματα Ελλήνων ποιητών ενώ η χορωδία του σχολείου μας υπό την επιμέλεια του μουσικού μας κ. Ασλανίδη Αναστασίου πλαισίωσε μελωδικά την εκδήλωση με παραδοσιακά κάλαντα ολόκληρου του Δωδεκαημέρου από διάφορες περιοχές της πατρίδας μας.

Μέσα απ' αυτή την γιορτή οι καρδιές μας ζεστάθηκαν και ετοιμαστήκαμε να μοιραστούμε με τους άλλους τη χαρά που φέρνουν οι χαρμόσυνες αυτές γιορτές.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό και βίντεο με τη χορωδία.