Πανελλήνιος Ραδιοφωνικός Διαγωνισμός "Κάν' το ν’ ακουστεί!" 2016

festival2016

Το σχολείο μας και φέτος έλαβε μέρος στον διαγωνισμό ραδιοφωνικού ηχητικού μηνύματος και τραγουδιού «Καν' το ν' ακουστεί» με θέμα: «Ανθρώπινα δικαιώματα».

Οι μαθητές της Β' και Γ' τάξης δημιούργησαν δύο ηχητικά μηνύματα. Της Β' τάξης επέλεξαν ως θέμα τα δικαιώματα του παιδιού με τίτλο «Φωνάζω δυνατά» με την επίβλεψη των καθηγητριών κ. Νταβέλα Αναστασίας και κ. Τοραμανίδου Μαριάνθης ενώ της Γ' τάξης επέλεξαν ως θέμα το προσφυγικό με τίτλο «Europe asleep» με την επίβλεψη της καθηγήτριάς τους κ. Γερακίνη Αλεξάνδρας. Μέσα από τα δύο ηχητικά μηνύματα τα παιδιά προσπάθησαν να ακουστεί μια κραυγή διαμαρτυρίας για το προσφυγικό πρόβλημα και τα χιλιάδες αθώα θύματα αλλά και για τα δικαιώματα που έχουν όπως οικογένεια, τροφή, ρουχισμός, στέγη, εκπαίδευση, υγεία, ισότητα, ισονομία, ειρήνη και το πόσο δεδομένα είναι αυτά για τα παιδιά του 21ου αιώνα.