Βλέπω και θυμάμαι

Στο τετράδιο της ζωής μας, στις σελίδες των μαθητικών χρόνων, κυριαρχούν όλων των ειδών τα χρώματα: γαλάζιο για τα όνειρα, κίτρινο για τις χαρές, κόκκινο για το κέφι, γκρι για τις απογοητεύσεις, πράσινο για τις φιλίες. Όλα μαζί συνθέτουν την πιο όμορφη ζωγραφιά, αυτή που θα μείνει ανεξίτηλα χαραγμένη μέσα στην καρδιά μας.

Οι αναμνήσεις μας από τα σχολικά χρόνια πολλές και διάφορες. Γέλια και τσακωμοί. Επιτυχίες και αποτυχίες. Χαρές και απογοητεύσεις. Άγχος και όνειρα. Φιλίες που μένουν ζωντανές μέσα στον χρόνο. Πρότυπα που επηρεάζουν την πορεία μας. Βιώματα που προσδιορίζουν το είναι μας. Όλα αρμονικά τυλιγμένα με τη χρυσή κλωστή της νιότης και της εφηβείας.

Ας θυμηθούμε παρέα κάποιες από αυτές τις όμορφες στιγμές. Ας μπούμε για λίγα λεπτά σε μια χρονομηχανή κι ας επιστρέψουμε στα χρόνια του σχολείου. Στα χρόνια της ανεμελιάς και της χαράς. Είστε έτοιμοι;