Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πολεμικό Αεροδρόμιο Χρυσούπολης 2023

Ημέρα Τετάρτη 7 Νοεμβρίου του 2023, το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στο πολεμικό αεροδρόμιο της Χρυσούπολης. Η εκπαιδευτική αυτή εξόρμηση πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές της Γ' τάξης με τη συνοδεία καθηγητών τους και του διευθυντή του σχολείου, με αφορμή τον εορτασμό του προστάτη της πολεμική αεροπορίας, του Αρχαγγέλου Μιχαήλ.

Οι μαθητές μας στον χώρο του πολεμικού αεροδρομίου της Χρυσούπολης παρατήρησαν με ενδιαφέρον από κοντά στρατιωτικά πυροσβεστικά - διασωστικά οχήματα, σύγχρονα οπλικά συστήματα νέας τεχνολογίας και όπλα.

Παρακολούθησαν επίσης, με τη χρήση ΤΠΕ, την εκπαίδευση σκυλιών της πολεμικής αεροπορίας και πτήσεις πολεμικών αεροσκαφών για αμυντικούς σκοπούς, όπως την πυρόσβεση πυρκαγιών για την προστασία των πολιτών και του κράτους.

Με πνεύμα απόλυτης συνεργασίας ενημερώθηκαν από στρατιωτικούς της πολεμικής αεροπορίας για τη δράση του εν λόγω αεροδρομίου, τις ειδικότητες των στρατιωτικών που εργάζονται στο χώρο αυτό, καθώς και τα προσόντα που απαιτούνται, τις δυσκολίες και την ευθύνη που κρύβει το επάγγελμα του στρατιωτικού.

Κατά την επιστροφή τους στην Καβάλα, πραγματοποιήθηκε σύντομη στάση στην παραλία της Κεραμωτής. Κατόπιν, οι μαθητές μας ικανοποιημένοι και με πλούσιες εμπειρίες επέστρεψαν την προβλεπόμενη, σύμφωνα με το πρόγραμμα της εκδρομής, ώρα στην Καβάλα.