Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο 2023

Την Τρίτη 14 Μαρτίου 2023 οι μαθητές της Α2 τάξης και την Τρίτη 28 Μαρτίου 2023 οι μαθητές της Β3 τάξης του σχολείου μας με συνοδούς τις καθηγήτριες Σπανούδη Γεωργία και Τοραμανίδου Μαριάνθη, είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Αρχαιολογικό Μουσείο Καβάλας. Η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη πραγματοποιήθηκε λόγω της συμμετοχής των μαθητών στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «ΝΟΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ από το χθες στο σήμερα», που διοργανώθηκε από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Καβάλας σε συνεργασία με τη Νομισματική Συλλογή της AlphaBank.

Μέσα από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα οι μαθητές έμαθαν για την ιστορία του νομίσματος και την εξέλιξή των συναλλαγών στον ελλαδικό χώρο από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, καλύπτοντας έξι ιστορικές περιόδους: Αρχαιότητα, Ρωμαϊκή εποχή, Βυζαντινό κόσμο, Οθωμανική περίοδο, Νεότερο Ελληνικό Κράτος και Σήμερα. Επιπλέον το πρόγραμμα έφερε τους μαθητές σε επαφή με οικονομικούς όρους στοχεύοντας στην ενίσχυση του οικονομικού γραμματισμού, την κατανόηση των σύγχρονων οικονομικών επιλογών και την αποτελεσματική διαχείρισή τους σε οικονομικό επίπεδο.

Η άψογη οργάνωση του προγράμματος γρήγορα κέρδισε την προσοχή των μαθητών, καθώς παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την παρουσίαση των πληροφοριών και συμμετείχαν με ενθουσιασμό στις ομαδοσυνεργατικές δραστηριότητες που αφενός απέδειξαν την αποκόμιση των γνώσεων κι αφετέρου καλλιέργησαν την κοινωνικότητα και το συνεργατικό πνεύμα ανάμεσά τους. Έτσι γνώρισαν την όψη και την ονομασία των επικρατέστερων νομισμάτων με την χρονολογική σειρά που δημιουργήθηκαν στον ελλαδικό χώρο αλλά και την ιστορική εξέλιξη. Παρατήρησαν ακόμη τα νομισματικά σύμβολα και την ερμηνεία τους καθώς αποτυπώνεται σε αυτά ο πολιτισμός και η οικονομική κατάσταση κάθε περιοχής και ιστορικής περιόδου. Στο τέλος κλήθηκαν να σχεδιάσουν ο καθένας το δικό του νόμισμα, εμπνεόμενοι από όσα είδαν και άκουσαν αλλά και από τη σύγχρονη πραγματικότητα και εξέφρασαν τις δημιουργικές τους ικανότητες.Ο βιωματικός παιδαγωγικός τρόπος που επιλέχθηκε για το εκπαιδευτικό αυτό πρόγραμμα, σε συνδυασμό με τη διάδραση και το παιχνίδι ικανοποίησε πολύ τις προσδοκίες των μαθητών αλλά και των εκπαιδευτικών που τους συνόδευαν.

Το κέρδος όμως της επίσκεψης ήταν διπλό διότι οι μαθητές απόλαυσαν και τον μοναδικό χώρο του Αρχαιολογικού Μουσείου, θαυμάζοντας τα υπέροχα εκθέματά του καθώς ξεναγήθηκαν από κάποιους συμμαθητές τους. Έτσι βίωσαν μια διαφορετική διδακτική κι εκπαιδευτική εμπειρία κι επέστρεψαν γεμάτοι συναισθήματα, εντυπώσεις και γνώσεις!