Περιήγηση στην πόλη μου - Μάιος 2023

Την Παρασκευή 5 Μαΐου 2023 μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης, ολοκληρώνοντας τις δράσεις των πολιτιστικών προγραμμάτων «Περιηγούμαι και μαθαίνω την πόλη μου» και «Περιδιαβαίνοντας την πόλη μου», επισκέφτηκαν συνοδευόμενοι από τις υπεύθυνες καθηγήτριές τους, την παλαιότερη σωζόμενη εκκλησία της πόλης μας, τον ιστορικό Ναό του Αγίου Ιωάννου, στην ενορία του οποίου ανήκει το σχολείο τους.

Τους μαθητές υποδέχθηκε με μεγάλη χαρά ο εφημέριος του ναού, π. Ηλίας. Η ομάδα των μαθητών που είχε προετοιμαστεί για το θέμα αυτό, παρουσίασε την ιστορία και την αρχιτεκτονική του ναού. Ο π. Ηλίας, στη συνέχεια, πρόσθεσε κι άλλα στοιχεία, που τα παιδιά δεν είχαν εντοπίσει και αφορούσαν την αρχιτεκτονική του ναού.

Επόμενος σταθμός ήταν το εκκλησάκι της Ζωοδόχου Πηγής, το οποίο αποτέλεσε τη βάση για την ανοικοδόμησή του ναού και στο οποίο βρίσκεται και το Αγίασμα του Ναού. Το Αγίασμα προκάλεσε ιδιαίτερη εντύπωση στα παιδιά αφού τα περισσότερα δεν γνώριζαν την ύπαρξή του.

Οι μαθητές αφού ευχαρίστησαν τον π. Ηλία για την φιλοξενία του, φωτογραφήθηκαν μπροστά στον Ναό και έφυγαν πλουσιότεροι σε γνώσεις για την ιστορική εκκλησία της γειτονιάς τους.