«Περιδιαβαίνοντας την πόλη μου»

Στα πλαίσια υλοποίησης των Πολιτιστικών Προγραμμάτων, «Περιδιαβαίνοντας την πόλη μου» και «Περιηγούμαι και μαθαίνω την πόλη μου» που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας τη φετινή σχολική χρονιά 2022 – 2023, με μαθητές της Β΄ τάξης εκπονήθηκε εργασία – video με τίτλο: «Καβάλα η γαλάζια πολιτεία» με την οποία οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να συμμετέχουν και στο Μαθητικό Υβριδικό Συνέδριο με θεματικό άξονα: «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου» που διοργανώνει το Πειραματικό Λύκειο Πατρών.

Η ιδέα του θέματος γεννήθηκε από την επιθυμία να συνδεθούν οι μαθητές συναισθηματικά με την πόλη τους, μέσα από την ανακάλυψη της ιστορικής κι αισθητικής αξίας των κτιρίων και των μνημείων της και να διευρύνουν την γνωσιακή σύνδεσή τους με την τοπική τους ιστορία. Αποτέλεσμα των περιηγητικών δράσεων ήταν η παρούσα εργασία που είχε ως στόχο οι μαθητές να συνδυάσουν την αποκόμιση της γνώσης και τη διάχυση αυτής με την ψυχαγωγία. Οι μαθητές επέλεξαν να γίνει αυτό με τη δημιουργία video, που είναι αγαπητό και φιλικό στα παιδιά και εύκολα μπορούν να το διαμοιράσουν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, παρουσιάζοντας τα ιστορικά κτίρια και μνημεία της πόλης τους.

Με αυτό τον τρόπο οι μαθητές έγιναν οι ίδιοι δημιουργοί δικών τους video, έμαθαν να λειτουργούν ομαδικά και να ενισχύουν τη συνεργασία, την επικοινωνία και το διαμοιρασμό πληροφοριών.

Ακολουθεί το video με το οποίο μπορείτε να περιηγηθείτε και να γνωρίσετε την Καβάλα τη γαλάζια πολιτεία.