Ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στη Θάσο 2023

Για άλλη μία φορά ως προορισμό για την ημερήσια ολοήμερη εκδρομή μας, στο τέλος της σχολικής χρονιάς, μαθητές και εκπαιδευτικοί, επιλέξαμε το πανέμορφο νησί της Θάσου.

Την Πέμπτη 11 Μαΐου 2023 επισκεφτήκαμε το καταπράσινο νησί. Η μετάβασή μας στον Λιμένα, έγινε με το φέρυ μποτ που πήραμε από την Κεραμωτή. Απολαύσαμε ιδιαίτερα τη θαλάσσια διαδρομή με το καράβι η οποία έγινε ακόμη πιο ευχάριστη αφού είχαμε συνοδούς τους κάτασπρους γλάρους, στους οποίους προσφέραμε το πρωινό τους κολατσιό.

Μετά την άφιξη του πλοίου στο λιμάνι της Θάσου, πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο με τα σπουδαία εκθέματα καθώς και στον αρχαιολογικό χώρο (αρχαία αγορά) που βρίσκεται ακριβώς δίπλα στο μουσείο.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν στην είσοδο του μουσείου, από τη φιλόλογο του σχολείου μας, κ. Σπανούδη Γεωργία, για το τι μπορούνε να δούνε και να παρατηρήσουνε μέσα σε αυτό. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου όπου φιλοξενούνται διάφορα εκθέματα, τα οποία προέρχονται από διαφορετικές περιόδους της Ιστορίας, της Αρχαιοελληνικής, της Ρωμαϊκής, της Βυζαντινής κτλ.. Όλα ήταν άξια θαυμασμού και σχολαστικής παρατήρησης. Την μεγαλύτερη εντύπωση και δέος προκάλεσε ένα από τα υψηλότερα αγάλματα που ανακαλύφθηκαν στον ελλαδικό χώρο, «ο κριοφόρος κούρος της Θάσου», ο οποίος χρονολογείται περίπου το 600 π.Χ. Με ύψος 3,5 μέτρα κοσμεί επιβλητικά την είσοδο του μουσείου.

Στη συνέχεια περιπλανηθήκαμε στα στενά σοκάκια του Λιμένα όπου είχαμε την ευκαιρία να αγοράσουμε τα απαραίτητα αναμνηστικά δωράκια αλλά και να δοκιμάσουμε την τοπική κουζίνα του νησιού.

Η αναχώρηση από το λιμάνι της Θάσου για το δρόμο της επιστροφής έγινε το απόγευμα με συναισθήματα ενθουσιασμού, χαράς και ικανοποίησης από τις ευχάριστες εμπειρίες που αποκομίσαμε.