Εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα - Βουλή των Ελλήνων 2023

Την Βουλή των Ελλήνων στην Αθήνα επισκέφθηκαν και φέτος οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, από την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου 2023 έως και την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου 2023 στο πλαίσιο της επίσημα καθιερωμένης εκπαιδευτικής εκδρομής. Η πολύωρη διαδρομή και η άφιξη στην Αθήνα έγινε την αναμενόμενη ώρα, χωρίς απρόοπτα και με σύμμαχο τις καλές καιρικές συνθήκες.

Η πρώτη γνωριμία με την πρωτεύουσα προκάλεσε στα παιδιά πολύ καλές εντυπώσεις κι εκδηλώσεις ενθουσιασμού. Μετά την τακτοποίηση στο ξενοδοχείο, το βράδυ οι μαθητές απόλαυσαν το δείπνο τους και διασκέδασαν σε ταβέρνα με μουσική.

Την δεύτερη ημέρα υλοποιήθηκε με επιτυχία μία σειρά προγραμματισμένων επισκέψεων των μαθητών στα πιο αντιπροσωπευτικά αξιοθέατα της Αθήνας. Ειδικότερα επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν λεπτομερώς στον επιβλητικό χώρο της Ακρόπολης, θαυμάζοντας τον μοναδικό Παρθενώνα, το Ερέχθειο και το θέατρο του Διονύσου. Στη συνέχεια γνώρισαν από κοντά κι έμειναν έκθαμβοι από τα εξαίρετα εκθέματα, που κοσμούν το σύγχρονο Μουσείο της Ακρόπολης. Κατά την ξενάγηση ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στις Καρυάτιδες του Ερεχθείου και στα γλυπτά της ζωφόρου του Παρθενώνα που εντυπωσίασαν τους μαθητές. Το μεσημέρι περπάτησαν στα γραφικά στενά της Πλάκας, στο Μοναστηράκι, επισκέφθηκαν τον Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών και τον Ναό της Καπνικαρέας και αξιοποιώντας τον ελεύθερο χρόνο τους επιδόθηκαν σε αγορές στα εμπορικά καταστήματα της Ερμού. Το απόγευμα οι μαθητές συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους, βίωσαν μια μοναδική εμπειρία, παρακολούθησαν μια διαδραστική θεατρική παράσταση μέσω της οποίας διασκέδασαν ενώ ταυτόχρονα προβληματίστηκαν πάνω σε ευαίσθητα κοινωνικά θέματα.

Την τρίτη ημέρα το πρωί, οι μαθητές επισκέφθηκαν την Πλατεία Συντάγματος και φωτογράφησαν την προεδρική φρουρά ενώ στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στο κτίριο του Κοινοβουλίου. Εκεί ενημερώθηκαν αρχικά για την ιστορική διαδρομή του κτιρίου, για τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της Βουλής και τους δόθηκε η ευκαιρία να παρακολουθήσουν από τα θεωρεία ζωντανά μικρό μέρος της συνεδρίασης. Ευχάριστη έκπληξη αποτέλεσε το καλωσόρισμά τους από τη γυναίκα βουλευτή της πόλης της Καβάλας, καθώς και από τον πρόεδρο της Βουλής ,που διέκοψε τις ομιλίες, ανέφερε την παρουσία τους εκεί και τους χειροκρότησαν.

Λίγο πριν το μεσημέρι οι μαθητές γεμάτοι γνώσεις αλλά και ποικίλες εμπειρίες, αποτέλεσμα της άψογης και εποικοδομητικής συνεργασίας τόσο μεταξύ τους όσο και με τους καθηγητές συνοδούς τους και τους υπόλοιπους συντελεστές της εκπαιδευτικής αυτής εκδρομής αναχώρησαν από την πρωτεύουσα με προορισμό την Καβάλα.