Μήνυμα Διευθυντή για την Επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821

Αγαπητοί μας μαθητές και μαθήτριες και αγαπητοί συνάδελφοι

Κάθε χρόνο εορτάζοντας την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821, εορτάζουμε δύο μεγάλα γεγονότα:

Της Πίστης μας και της Πατρίδας μας.

·  Της Πίστης μας είναι το γεγονός του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, όπου ο Αρχάγγελος Γαβριήλ, επισκέπτεται την Θεοτόκο στην πόλη Ναζαρέτ της Ιουδαίας, της λέει το «Χαίρε κεχαριτωμένη ο Κύριος μετά σου» και της φέρνει το μήνυμα ότι θα γεννήσει Υιό και θα τον ονομάσει Ιησού, που σημαίνει «Θεός Σωτήρας». Της λέει επίσης ο Αρχάγγελος ότι αυτό θα γίνει με τη δύναμη του Θεού και τη χάρη του Αγίου Πνεύματος γι αυτό και ο Ιησούς θα είναι Θεός και άνθρωπος και Σωτήρας όλου του κόσμου.

Αυτό είναι χαρμόσυνο μήνυμα για το γένος των ανθρώπων και αυτό το νόημα έχει η λέξη «Ευαγγελισμός», δηλαδή «Η ΚΑΛΗ ΑΓΓΕΛΙΑ».

·  Το άλλο μεγάλο γεγονός είναι της πατρίδας μας, όπου στις 25 Μαρτίου 1821 στην Ιερά Μονή Αγίας Λαύρας ο Μητροπολίτης Παλαιών Πατρών Γερμανός ευλόγησε τα όπλα και τον αγώνα των Ελλήνων για να αποκτήσουν την ελευθερία τους όπου ο λαός μας ήταν 400 χρόνια σκλαβωμένος στους Τούρκους από το 1453 μέχρι το 1821, ξεκινώντας έτσι η μεγάλη επανάσταση του 1821.

Ως γνωστόν οι Τούρκοι επέβαλαν μια βαριά σκλαβιά και τυραννία στο λαό μας:

·  με βαρείς και δυσβάστακτους φόρους,

· με κλείσιμο των σχολείων,

· με το γνωστό παιδομάζωμα όπου γινόταν αρπαγή ανηλίκων αγοριών των ελλήνων τα οποία τα μετέτρεπαν σε φοβερούς γενίτσαρους

· πούλησαν επίσης ανεκτίμητης αξίας έργα τέχνης και πολιτισμού των προγόνων μας σε ξένους, για λίγα γρόσια και

· την περίοδο αυτή αμέτρητοι έλληνες και ελληνίδες βρήκαν το θάνατο και μαρτύρησαν γιατί δεν γινόταν μουσουλμάνοι και να αρνηθούν την πίστη τους στο Χριστό.

Το «καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή παρά 40 χρόνια σκλαβιά και φυλακή» του Ρήγα Φεραίου τα λέει όλα.

Το σύνθημα της επανάστασης ήταν «για του Χριστού την Πίστη την Αγία και της Πατρίδας την Ελευθερία».

Το «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ» ήταν η βαριά και μεγάλη απόφαση που πήραν οι Έλληνες, που θυσιάσθηκαν τότε για να ελευθερώσουν την Πατρίδα μας και να ζούμε σήμερα εμείς ελεύθεροι.

ΤΙΜΗ και ΔΟΞΑ πρέπει σ’ αυτούς που αγωνίσθηκαν για την ελευθερία της πατρίδας μας και του λαού μας και αυτό το νόημα έχουν οι σημερινές και μεθαυριανές εορταστικές εκδηλώσεις.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Καβάλα 23-03-2018