Τελετή αγιασμού 2018

Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018. Για άλλη μία χρονιά το σχολείο μας άνοιξε τις πόρτες του και υποδέχθηκε παλιούς και νέους μαθητές. Το προαύλιο γέμισε γέλια και χαρούμενες φωνές.

Στις 9.30 κτύπησε το πρώτο κουδούνι της νέας σχολικής χρονιάς και τελέστηκε ο Αγιασμός από τον εφημέριο της ενορίας, τον π. Γεώργιο. Μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί πήραν την ευλογία και τη δύναμη που θα χρειαστούν τους επόμενους εννέα μήνες.

Μετά την τέλεση του Αγιασμού ο π. Γεώργιος ευχήθηκε σε όλους καλή και δημιουργική χρονιά με υγεία και απευθυνόμενος ιδιαίτερα στους μαθητές, τους παρότρυνε μαζί με τη σοφία που θα τους μεταδώσουν οι καθηγητές τους να αποκτήσουν και την "άνωθεν σοφία" έτσι ώστε όταν μεγαλώσουν να γίνουν άξια μέλη της κοινωνίας και οι μεγάλοι να τους καμαρώνουν. Ευχές απηύθυνε ο Αντιδήμαρχος κ. Τουλκίδης Δημοσθένης παροτρύνοντας τα παιδιά να βγουν από τον μαγικό κόσμο της τεχνολογίας και των κινητών, να κάνουν φίλους στην πραγματική ζωή και όχι μόνο στο διαδίκτυο, φίλους που θα τους έχουν δίπλα τους για μία ζωή. Τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων εκπροσώπησε ο Πρόεδρος κ. Κυριακίδης Παναγιώτης ο οποίος αφού έδωσε με τη σειρά του τις δικές του ευχές, τόνισε ιδιαίτερα τις αξίες της συνεργασίας και του σεβασμού στην καθημερινότητα του σχολείου. Στη συνέχεια ο Διευθυντής του σχολείου κ. Ράπτης Δήμος καλωσόρισε όλους τους μαθητές, ιδιαίτερα της Α' τάξης και αναφέρθηκε στον σκοπό της Παιδείας, σύμφωνα με το Σύνταγμα της Ελλάδας, τονίζοντας περισσότερο τις αρετές της ελευθερίας και της υπευθυνότητας που πρέπει να αποκτήσουν οι μαθητές μέσα στη σχολική κοινότητα.

Ακολούθησε ενημέρωση για το πρόγραμμα λειτουργίας της επόμενης μέρας και η διανομή των βιβλίων στους μαθητές της Α΄ τάξης.

Με τη βοήθεια του Θεού, ξεκινά ένα νέο ταξίδι στη γνώση και στην αρετή, ένα ταξίδι στο οποίο μαθητές, γονείς κι εκπαιδευτικοί είμαστε συνεπιβάτες και συνεργάτες.

Καλή, ευλογημένη και δημιουργική χρονιά σε όλους!!!