Δραστηριότητες στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας 2015

Από την επίσκεψη της κυρίας Μάγκυ Παπανικολάου-Κριθαρέλλη στο σχολείο μας με θέμα τη συνοικία του Αγίου Ιωάννη στην Καβάλα, στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας που εκπονούμε σε συνεργασία με το 7ο Γυμνάσιο Καβάλας σε μια προσπάθεια οι μαθητές μας να γνωρίσουν καλύτερα την πόλη τους, να γίνουν ενεργοί πολίτες και να αναλάβουν πρωτοβουλίες.

Η κυρία Κριθαρέλλη, η οποία μεγάλωσε στη συνοικία του Αγίου Ιωάννη, μας παρουσίασε τη γέννηση, την πορεία και την εξέλιξη της συνοικίας στην οποία βρίσκεται το σχολείο μας. Μέσα από την παρουσίαση της ζωής τριών οικογενειών και τριών σπιτιών  πέρασε συνοπτικά αλλά πολύ ουσιαστικά όλη η ιστορία της συνοικίας του Αγίου Ιωάννη. Την ευχαριστούμε θερμά που μας έκανε την τιμή να έρθει στο σχολείο μας και να μιλήσει στους μαθητές μας. Ήταν μία πολύ ωραία στιγμή από την οποία βγήκαμε και εμείς αλλά κυρίως οι μαθητές μας πιο πλούσιοι σε γνώσεις αλλά και συναισθήματα.

Την ίδια ημέρα το Β5 του 3ου Γυμνασίου Καβάλας είχε την πρώτη επικοινωνία μέσω skype με το Γ1 - Γ2 του 7ου Γυμνασίου Καβάλας. Ήταν η πρώτη συνάντηση γνωριμίας.

Θα ακολουθήσουν και άλλες κατά τη διάρκεια των οποίων θα παρουσιαστούν οι εργασίες των μαθητών αλλά και κοινές επισκέψεις όπως στο Μουσείο Καπνού Καβάλας.