Διαβάζοντας παραμύθια από την Ανατολική Θράκη

Στα πλαίσια των Πολιτιστικών Προγραμμάτων, «Βαδίζοντας στα μονοπάτια του γενεαλογικού μου δέντρου» και «Αναζητώντας τις ρίζες μου», που υλοποιήθηκαν τη φετινή σχολική χρονιά, μαθητές της Α’ και Β’ τάξης είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν την Θρακική Εστία Καβάλας. Από την επίσκεψη αυτή προέκυψε μία στενότερη συνεργασία μεταξύ των μαθητών και της Θρακικής Εστίας Καβάλας.

Μετά από πρόταση του Συλλόγου, μαθητές που συμμετείχαν στα παραπάνω προγράμματα, «δάνεισαν» την εκφραστική παιδική φωνή τους ώστε να πραγματοποιηθεί ηχογράφηση οκτώ λαϊκών παραμυθιών της Ανατολικής Θράκης. Η δράση αυτή εντάσσεται στην προσπάθεια που υλοποιεί η Θρακική Εστία Καβάλας για την ένταξη των παραμυθιών της Ανατολικής Θράκης στο Εθνικό Ευρετήριο της Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

Τα παραμύθια ακούστηκαν στη δεύτερη «Γιορτή Παραμυθιών» που παρουσίασε η Θρακική Εστία Καβάλας την Κυριακή 8 Μαΐου 2022, γιορτή της μητέρας, τιμώντας τη Θρακιώτισσα μάνα και κατ’ επέκταση όλες τις μητέρες!!!

1. Ο γέρος και ο Αλής                                          Κούσας Πολυδεύκης                  Α’ Γυμνασίου
  2. Η κερά Μαρία και ο κυρ Νικόλας                 Καγιάσα Θεοφίλια                    Α’ Γυμνασίου
  3. Ο άνθρωπος, το φίδι και η αλεπού               Κάνουρα Χριστίνα                     Α’ Γυμνασίου
  4. Το παιδί και το σκεμπέ                                    Καραγιαννακίδου Γεωργία      Β’ Γυμνασίου