10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

Η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 εορτάστηκε την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Μαθητές, μαθήτριες και καθηγητές αφήσαμε στην άκρη για λίγο τα βιβλία, φορέσαμε αθλητικά ρούχα, παπούτσια και το πιο φωτεινό μας χαμόγελο και αφιερώσαμε την ημέρα αυτή στον αθλητισμό. Κοινό μας σύνθημα ήταν «Η Κίνηση δίνει Ζωή» και στόχος μας να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου. Βασική μας επιδίωξη ήταν η αύξηση της φυσικής δραστηριότητας της μαθητικής κοινότητας. Γι’ αυτόν τον λόγο οι αθλητικές δραστηριότητες υλοποιήθηκαν φέτος εκτός του σχολικού χώρου.

Ο προγραμματισμός των δράσεων που έγινε από την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Ακιόζογλου Αναστασία, είχε στόχο όλα τα παιδιά να ασχοληθούν με δραστηριότητες που απαιτούν κίνηση, αντοχή, δύναμη, ταχύτητα και προπαντός συνεργασία και ομαδικότητα.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε με μία σύντομη αναφορά από την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Ακιόζογλου Αναστασία, στη μεγάλη αξία της κίνησης και της άθλησης στη ζωή του ανθρώπου, οποιασδήποτε ηλικίας, ως ένα διάλειμμα χαράς και εκτόνωσης στην καθημερινή του ρουτίνα.

Ταυτόχρονα στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Αθλητισμού το σχολείο συμμετείχε στην πανελλαδική σχολική σκυταλοδρομία με θέμα: «Τρέχω για το ΕΥ» (ΕΥζην – ΕΥτυχία – ΕΥσυνειδησία – ΕΥαγωνίζεσθαι – ΕΥρωστία – ΕΥημερία – ΕΥθύνη – ΕΥγένεια). Υιοθετώντας το σύνθημα: «Τρέχουμε με ΑΓΑΠΗ, τρέχουμε με ΨΥΧΗ, τρέχουμε για ΕΥζην», το οποίο φιλοτεχνήθηκε σε πανό με την επίβλεψη του καθηγητή Καλλιτεχνικών κ. Φερλάντη Ιορδάνη, μαθητές, μαθήτριες και καθηγητές διήνυσαν μία διαδρομή 3000 μέτρων περίπου, η οποία ξεκίνησε από το προαύλιο του σχολείου, κατευθύνθηκε στο λιμάνι της πόλης, πέρασε από τον παραλιακό δρόμο και κατέληξε στο Πάρκο Φαλήρου.

Κατά τη διάρκεια της διαδρομής τα παιδιά φώναξαν το σύνθημα – motto που δημιούργησαν για τη συμμετοχή τους στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Αθλητισμού: «Ενώνουμε δυνάμεις γιατί ο Αθλητισμός ενώνει καρδιές και χώρες».

Στο Πάρκο Φαλήρου οι μαθητές και οι μαθήτριες με την καθοδήγηση των καθηγητών τους οργανώθηκαν σε ομάδες και συμμετείχαν σε αγώνες καλαθοσφαίρισης 5Χ5, ποδοσφαίρου 3Χ3 και πετοσφαίρισης. Ακόμη είχαν την ευκαιρία να διδαχθούν τους κανόνες παραδοσιακών παιχνιδιών και να τα παίξουν (Διεκλυστίνδα, Μαντηλάκι, Μήλα, Τζαμί, Ψείρες). Μπόρεσαν έτσι να αντιληφθούν πώς οι συνομήλικοί τους της παλαιότερης εποχής, έπαιζαν αυτά τα παιχνίδια. Όσοι μαθητές δεν συμμετείχαν στις παραπάνω δράσεις είχαν τη δυνατότητα να κάνουν γυμναστική στα όργανα που υπάρχουν στο πάρκο ή να παρακολουθούν από τις κερκίδες τις προσπάθειες των συμμαθητών τους ενισχύοντάς τους με χειροκροτήματα και ζητωκραυγές. Το πρόγραμμα της ημέρας έκλεισε ομάδα μαθητών που χόρεψε μοντέρνους χορούς με ζωντάνια και ενθουσιασμό.

Τα παιδιά συμμετείχαν με διάθεση και κέφι σε όλες τις αθλητικές δραστηριότητες μέσα από τις οποίες αντιλήφθηκαν ότι ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άθλησης τα οδηγεί στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και στη βελτίωση της φυσικής τους κατάστασης αποβάλλοντας έτσι την αδράνεια και υιοθετώντας την κίνηση και τη δράση.

Ακολουθεί το video με το οποίο συμμετέχουμε στην Πανελλαδική Σχολική Σκυταλοδρομία «Τρέχω για το ΕΥ» και φωτογραφικό υλικό με τις δράσεις μας.