Συμμετοχή στην 3η Μαθητική Ημερίδα Πληροφορικής

Την Τρίτη 12 Απριλίου 2016 στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Καβάλας πραγματοποιήθηκε η 3η Μαθητική Ημερίδα Πληροφορικής την ευθύνη της οποίας είχε η Σχολική Σύμβουλος Πληροφορικής Αν. Μακεδονίας και Θράκης κ. Μπαμπαλώνα Ελένη.

Το σχολείο μας έλαβε μέρος παρουσιάζοντας εργασίες που εκπονήθηκαν στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής κατά το τρέχον σχολικό έτος από τις Α? και Β? τάξεις υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους.

Η παρουσίαση των εργασιών έγινε από μία αντιπροσωπευτική ομάδα μαθητών που εργάστηκαν για την υλοποίηση των δραστηριοτήτων.

Συγχρόνως είχανε την ευκαιρία τα παιδιά να παρακολουθήσουν και τις εργασίες που παρουσίασαν τα υπόλοιπα σχολεία του νομού και να αποκομίσουν με αυτό τον τρόπο γνώσεις και ιδέες.

Με τη συμμετοχή αυτή δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να ενθαρρυνθούν ώστε να ετοιμάσουν μια εργασία με όσο το δυνατόν πιο επιστημονική προσέγγιση και να αποκτήσουν εμπειρίες στις διαδικασίες συμμετοχής σε μία ημερίδα.

Οι εργασίες που παρήχθησαν είναι αναρτημένες στο:

Εκπ. Υλικό ->Σχ.Έτος 2015-16 ->Πληροφορική