Παρουσίαση του πολιτιστικού προγράμματος "Υιοθετούμε το αρχαίο θέατρο της περιοχής μας"

Στις 17 Απριλίου, ημέρα Κυριακή, στο αρχαίο θέατρο Φιλίππων, έγινε η παρουσίαση του πολιτιστικού προγράμματος "Υιοθετούμε το αρχαίο θέατρο της περιοχής μας" με αφορμή την παγκόσμια ημέρα μνημείων, που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 18 Απριλίου.

programma theatro 800x579Μία προσπάθεια έξι μηνών έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο με τις εξαιρετικές απαγγελίες των μαθητριών να πλημμυρίζουν το αρχαίο θέατρο. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης μαθήτριες του σχολείου μας απήγγειλαν νεοελληνικά ποιήματα εμπνευσμένα από τον ποιητικό μύθο της ωραίας Ελένης και παρουσιάστηκαν αποσπάσματα από την τραγωδία Ελένη του Ευριπίδη. Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές για την προσπάθεια που κατέβαλαν, ξεπερνώντας τον εαυτό τους!

Προβλήθηκε επίσης βίντεο με όλες τις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια υλοποίησης του προγράμματος με υπεύθυνη εκπαιδευτικό τη φιλόλογο του σχολείου, κυρία Γερακίνη Αλεξάνδρα.

Ακολουθούν φωτογραφίες από την εκδήλωση καθώς και το βίντεο της εκδήλωσης.