Ημέρα Μνήμης του Μακεδονικού Αγώνα 2018

Τιμήθηκε και στο σχολείο μας, την πρώτη διδακτική ώρα της Παρασκευής 12 Οκτωβρίου 2018, η επέτειος του Μακεδονικού Αγώνα. Αναφορά στη δημιουργία του Μακεδονικού Ζητήματος, έκανε ο εκπαιδευτικός του σχολείου Νίκος Καραγιαννακίδης, ιστορικός και φιλόλογος του κλάδου ΠΕ 02. Το Μακεδονικό Ζήτημα αποτελούσε μέρος του Ανατολικού Ζητήματος, δηλαδή του τι θα συνέβαινε στα κατεχόμενα από την Οθωμανική Αυτοκρατορία εδάφη μετά την κατάρρευσή της. Έλληνες, Βούλγαροι και άλλοι Βαλκάνιοι διεκδικούσαν εδάφη και έλεγχο των πληθυσμών.

Το χρονικό των ετών 1839 - 1878 και 1879 - 1908, αλλά και η διανομή των επίδικων εδαφών μετά τους Βαλκανικούς Πολέμους αποτέλεσαν το περιεχόμενο της ομιλίας του Νίκου Καραγιαννακίδη, ο οποίος χρησιμοποίησε ιστορικό χάρτη και χρονολόγιο από κείμενο του καθηγητή του ΑΠΘ Βασίλη Γούναρη.