Παγκόσμια Ημέρα ΑΜΕΑ 2018

Η 3η Δεκεμβρίου γιορτάζεται ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, με σκοπό να εστιάσουμε την προσοχή μας στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία, να βελτιώσουμε την ποιότητα ζωής τους και να υλοποιήσουμε μεταρρυθμίσεις που θα εξασφαλίσουν την κοινωνική τους ενσωμάτωση.

Ως εκ τούτου το σχολείο μας και συγκεκριμένα οι μαθητές της Β' τάξης παρακολούθησαν τη Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2018 την εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην Κεντρική Πλατεία της πόλης, η οποία οργανώθηκε από το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο Λύκειο Καβάλας σε σύμπραξη με τη παιδική χορωδία και παραδοσιακή ορχήστρα του Δημοτικού Ωδείου Καβάλας. Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας, του κοινού και κυρίως των μαθητών σχετικά με την αναπηρία, τη διαφορετικότητα των δικαιωμάτων τους, την ανάδειξη της φωνής τους, αλλά και την προώθηση ενταξιακών πρακτικών και μίας κουλτούρας αλληλεγγύης και αποδοχής της διαφορετικότητας.

Παράλληλα οι μαθητές της Α' και Γ' τάξης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ταινία μικρού μήκους με θέμα: "Όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι" να προβληματιστούν και να συζητήσουν τρόπους αντιμετώπισης των ατόμων αυτών, τα οποία δίνουν και ζητούν αγάπη.