Παγκόσμια Ημέρα ΑΜΕΑ 2019

Στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας αφιερωμένης στα άτομα με αναπηρία, το σχολείο μας πραγματοποίησε την Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019 μία δράση, η οποία περιελάμβανε προβολή ταινιών μικρού μήκους, ομιλίες και παράλληλα βιωματικά παιχνίδια από τους εκπαιδευτικούς ειδικής και γενικής αγωγής.

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας αλλά και, ευρύτερα, της κοινωνίας επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση. Έτσι, μαθητές-καθηγητές ενημερώθηκαν για το δικαίωμα των μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες για ισότιμη πρόσβαση στην εκπαίδευση, για την καταπολέμηση στερεοτύπων και προκαταλήψεων και για την αναγκαιότητα σεβασμού της μαθητικής ετερογένειας.