Γιορτή 25ης Μαρτίου 2017

Με λιτό κι απέριττο τρόπο τιμήθηκε στο σχολείο μας η 196η επέτειος της Επανάστασης του 1821 την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2017.

Η χορωδία μας, υπό τη διεύθυνση του εκπαιδευτικού, υποδιευθυντή του σχολείου, Αναστάσιου Ασλανίδη, απέδωσε με εξαιρετικό τρόπο τραγούδια της εποχής αλλά και νεότερα. Τους συνόδευε στο αρμόνιο ο μαθητής της Β' τάξης Ευθύμιος Καραγιαννακίδης.

Με υπεύθυνο τον καθηγητή ΠΕ 2 του σχολείου μας, ιστορικό Νίκο Καραγιαννακίδη, οι μαθήτριες της Γ' τάξης Γεωργία Μαρουσιάδου και Βασιλική Σεχτανίδου διάβασαν αποσπάσματα από ένα βιβλίο που ακόμα δεν έχει πάρει τη θέση που του αξίζει στη νεοελληνική ιστοριογραφία και εκπαίδευση, το έργο του πρόωρα χαμένου Γιώργη Λαμπρινού "Μορφές του '21". Ήταν κείμενα που διακρίνονται για το αντιηρωϊκό και μακριά από μεγαλοστομίες πνεύμα τους. Είχε προηγηθεί μια σύντομη εισαγωγική ομιλία από τον Νίκο Καραγιαννακίδη, ο οποίος υπήρξε ο τρίτος της αναγνωστικής συντροφιάς.

Ακολουθούν φωτογραφίες της γιορτής που απαθανάτισε ο φακός του συναδέλφου Κουσλόγλου Μανώλη.