Πληροφορική

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Το σχολείο μας συμμετέχει για πρώτη φορά στο Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» το οποίο έχει ως στόχο τη βιωματική εκπαίδευση με ενεργητική συμμετοχή των μαθητών καθ’ όλη τη σχολική χρονιά, για την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου.

Οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας υλοποίησαν συνεργατικά εργασίες, κόμικς και συννεφόλεξα, για να αποτυπώσουν με αυτόν τον τρόπο αυτά που άκουσαν, είδαν και μελέτησαν κατά την φετινή σχολική χρονιά για την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου και τους κινδύνους που συναντούν καθημερινά.

Οι εργασίες πραγματοποιήθηκαν με τη χρήση δύο Web 2.0 εργαλείων. Με το StoryboardThat για τη δημιουργία των κόμικς και με το WordArt για τη δημιουργία των συννεφόλεξων. Όλες οι παραπάνω εργασίες συγκεντρώθηκαν και δημιουργήθηκε το παρακάτω comicbook.

Χριστουγεννιάτικα παζλ