Σχολικό Σκακιστικό Πρωτάθλημα 2024

Το Σάββατο 9 και την Κυριακή 10 Μαρτίου 2024 διεξήχθησαν τα μαθητικά σκακιστικά πρωταθλήματα, ατομικά και ομαδικά των Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων της Περιφερειακής Ενότητας Καβάλας στο Κλειστό Γυμναστήριο του 12ου Δημοτικού Σχολείου Καβάλας. Οι αγώνες ήταν μία συνδιοργάνωση του Δήμου Καβάλας και του Σκακιστικού Ομίλου Καβάλας.

Το σχολείο συνεχίζοντας την παράδοση πολλών ετών που έχει στο σκάκι, έλαβε μέρος με την ομάδα την οποία αποτελούσαν οι μαθητές της Α’ τάξης, Μερκουρόπουλος Διονύσιος, Σαΐνη Νικολέτα - Λουκία και οι μαθητές της Γ’ τάξης, Δημητριάδης Χαράλαμπος, Μπακιρτζής Άγγελος.

Το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκαν οι ομαδικοί αγώνες. Στην κατηγορία των Γυμνασίων συμμετείχαν 11 ομάδες. Η ομάδα του σχολείου μας κατάκτησε την 2η θέση μετά από 5 γύρους με 4 νίκες και 1 ήττα.

Την Κυριακή 10 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκαν οι Σχολικοί Αγώνες Σκάκι σε ατομικό επίπεδο. Τα παιδιά έδωσαν 7 αγώνες αγωνιζόμενοι ανά τάξη. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε στην Α’ τάξη από τους Ιωακείμ Σωτήριο - Ραφαήλ, Μερκουρόπουλο Διονύσιο (1η θέση) και τη Σαΐνη Νικολέτα - Λουκία, στη Β΄ τάξη από τον Βουλγαρίδη Παύλο (4η θέση) και στη Γ’ τάξη από τους Δημητριάδη Χαράλαμπο, Μπακιρτζή Άγγελο (3η θέση και 2η θέση αντίστοιχα) και τον Πανταζή Νικόλαο.

Μετά τη λήξη των αγώνων πραγματοποιήθηκε η βράβευση των μαθητών και των ομάδων.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας που πήραν μέρος σε αυτή την διοργάνωση και ευχόμαστε καλή επιτυχία ιδιαίτερα σε αυτούς οι οποίοι θα συμμετάσχουν στο Περιφερειακό Σχολικό Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στη Δράμα στις 30 και 31 Μαρτίου 2024.