Τελετή αγιασμού 2016

Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2016. Πρώτη μέρα της νέας σχολικής χρονιάς και οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας βρέθηκαν και πάλι στην αυλή του αγαπημένου τους σχολείου.

Από νωρίς η αυλή του σχολείου γέμισε και πάλι από τους μαθητές μας και ο χώρος ζωντάνεψε και πάλι από τις ζωηρές φωνές τους, τα γέλια και την ενέργειά τους.

Λίγο μετά τις 9.00 με ευλάβεια πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη τελετή του Αγιασμού για την έναρξη του νέου σχολικού έτους από τον εφημέριο της ενορίας μας π. Γεώργιο. Οι μαθητές και μαθήτριες μαζί με τους εκπαιδευτικούς αλλά και τους γονείς και τους συγγενείς των παιδιών πήραν την ευλογία και τη δύναμη που θα χρειαστούν για τους επόμενους εννέα μήνες.

Μετά την ολοκλήρωση του αγιασμού ο π. Γεώργιος ευχήθηκε στους εκπαιδευτικούς και στους μαθητές να έχουν μία καλή και δημιουργική σχολική χρονιά, με υγεία. Στη συνέχεια ο διευθυντής του σχολείου κ. Κιλικιάν Παναγιώτης καλωσόρισε τους μαθητές της Α' τάξης στο νέο τους σχολείο και ευχήθηκε σε όλους καλή σχολική χρονιά, με υγεία, χαρά, κέφι και δημιουργικότητα. Ευχές απήυθυνε και ο πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου της ΑΜΘ κ. Αντωνιάδης Κων/νος ο οποίος τίμησε με την παρουσία του την τελετή.

Αμέσως μετά τον Αγιασμό μοιράστηκαν τα βιβλία στους μαθητές και ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα λειτουργίας της επόμενης μέρας.

Με τη βοήθεια του Θεού, από αύριο ξεκινά ένα νέο ταξίδι στη γνώση και στην αρετή, ένα ταξίδι στο οποίο μαθητές, γονείς κι εκπαιδευτικοί είμαστε συνεπιβάτες και συνεργάτες.

Καλή, ευλογημένη και δημιουργική χρονιά σε όλους!