Τελετή αγιασμού 2014

Η αυλαία της νέας σχολικής χρονιάς άνοιξε την Πέμπτη 11 Σεπτεμβρίου 2014 με τον καθιερωμένο αγιασμό που τελέστηκε στις 09:00 π.μ. από τον εφημέριο της ενορίας μας πατέρα Γεώργιο ο οποίος μετέφερε στους εκπαιδευτικούς και στους μαθητές τον χαιρετισμό και τις ευχές του Μητροπολίτη μας κ.κ. Προκοπίου.

Στη συνέχεια, ο Διευθυντής του σχολείου, κ. Ράπτης Δήμος, καλωσόρισε τους μαθητές, τους ευχήθηκε καλή σχολική χρονιά με υγεία, χαρά και δημιουργικότητα. Καλωσόρισε τους νέους μαθητές της Α' τάξης και ζήτησε από τα μεγαλύτερα παιδιά να υποδεχθούν ζεστά τα «πρωτάκια», κάτι που ευχαρίστως έκαναν με ένα θερμό χειροκρότημα. Δίνοντας τις καθιερωμένες οδηγίες ο διευθυντής διαβεβαίωσε τους μαθητές ότι το σύνολο των καθηγητών θα σταθεί στο πλάι τους σε οτιδήποτε κι αν τους χρειαστούν.

Στην τελετή παραβρέθηκαν η Δήμαρχος Καβάλας κ. Τσανάκα Δήμητρα, ο πρώην Δήμαρχος Καβάλας κ. Σιμιτσής Κων/νος και ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, κ. Πεφάνης Κων/νος. οι οποίοι απεύθυναν στους μαθητές τον χαιρετισμό και τις ευχές τους. Η κ. Τσανάκα παίρνοντας αφορμή από την επιγραφή που υπάρχει στην πόρτα του σχολείου "αισχρόν τοι δηρόν τε μένειν κενεόν τε νέεσθαι" (Ομήρου Ιλιάδα Β 298) αφού εξήγησε την σημασία της (κι όμως ντροπή είναι, τόσο που 'μεινες, να γυρίσεις με άδεια χέρια) παρότρυνε τους μαθητές να μην φύγουν από το σχολείο με "άδεια χέρια" αλλά να προσπαθήσουν φεύγοντας να έχουν αποκομίσει περισσότερες γνώσεις και εφόδια που θα τους είναι απαραίτητα στο μέλλον αλλά προπάντων να αγωνισθούν για τα εφόδια εκείνα που θα τους κάνουν καλύτερους και πιο χρήσιμους πολίτες.

Αμέσως μετά τον Αγιασμό μοιράστηκαν τα βιβλία στους μαθητές και ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα λειτουργίας της επόμενης μέρας.

Καλή, ευλογημένη και δημιουργική χρονιά σε όλους!