Τελετή αγιασμού 2020

Ένα αλλιώτικο πρώτο κουδούνι κτύπησε το πρωί της Δευτέρας 14 Σεπτεμβρίου 2020 στο σχολείο μας. Οι μαθητές αφού χωρίστηκαν στα τμήματά τους, ενημερώθηκαν από τους καθηγητές τους για την εφαρμογή των μέτρων που πρέπει να τηρούνται καθημερινά κατά την διάρκεια του σχολικού ωραρίου. Ακολούθησε συζήτηση προκειμένου να λυθούν τυχόν απορίες τους.

Στις 11.00 π.μ. έγινε ο αγιασμός από τον εφημέριο της ενορίας μας π. Ηλία, αφού εφαρμόστηκαν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα. Στην τελετή του αγιασμού παραβρέθηκε αντιπροσωπεία μαθητών από κάθε τμήμα. Ο π. Ηλίας έδωσε τις δικές του ευχές σε εκπαιδευτικούς και μαθητές για τη δύσκολη χρονιά που ξεκινά και στη συνέχεια πέρασε από όλες τις αίθουσες όπου παραβρίσκονταν οι υπόλοιποι μαθητές και εκπαιδευτικοί για τους ευλογήσει.

Με τη βοήθεια του Θεού ξεκίνησε μία νέα διαφορετική σχολική χρονιά. Η προσπάθεια μας φέτος είναι διπλή: αφ’ ενός να συνεχίσουμε την εκπαιδευτική διαδικασία, αφ’ ετέρου να προστατεύσουμε την υγεία όλων μας.

Καλή και ευλογημένη σχολική χρονιά!