Τελετή αγιασμού 2021

Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021. Με τη βοήθεια του Θεού έφτασε και φέτος η ημέρα έναρξης της νέας σχολικής χρονιάς που σηματοδοτείται από την ακολουθία του Αγιασμού. Με ιδιαίτερη συγκίνηση, χαρά και ελπίδα είδαμε τους μαθητές μας να πλημμυρίζουν την αυλή του σχολείου μας.

Ο εφημέριος της ενορίας μας, π. Ηλίας, τέλεσε τον Αγιασμό ενώ ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης μας κ. Στέφανος απηύθυνε τις πατρικές του ευχές στα παιδιά και στους εκπαιδευτικούς. Ο Σεβασμιότατος τόνισε την ανάγκη των υγιών προτύπων που πρέπει να έχει η νεολαία παίρνοντας αφορμή από τους ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης του 1821, αφού φέτος συμπληρώνονται 200 χρόνια από το σπουδαίο αυτό ιστορικό γεγονός. Ο Διευθυντής του σχολείου καλωσόρισε τους μαθητές, ιδιαίτερα δε τα παιδιά της Α' τάξης και ευχήθηκε σε όλους μία καλή, δημιουργική και ασφαλή σχολική χρονιά.

Καλή και ευλογημένη σχολική χρονιά!