Τελετή αγιασμού 2022

Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022. Μετά από δύο μήνες καλοκαιρινής ξεκούρασης τα γέλια και οι χαρούμενες φωνές των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας γέμισαν τον προαύλιο χώρο.

Στις 9.00 π.μ. χτύπησε το πρώτο κουδούνι της νέας σχολικής χρονιάς. Τον αγιασμό τέλεσε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης κ. Στέφανος με τον ιερέα της ενορίας μας π. Ηλία. Ο Σεβασμιότατος αφού ευχήθηκε αρχικά στους μαθητές και στις μαθήτριες καλή σχολική χρονιά τους προέτρεψε να είναι επιμελείς, να θέτουν στόχους και να επιδιώκουν να τους κατακτήσουν. Το σχολείο μας τίμησε με την παρουσία του και ο Αντιδήμαρχος Οικονομικών Υπηρεσιών κ. Προμούσας Γιάννης, όντας μαθητής και ο ίδιος του σχολείου μας παλαιότερα και έδωσε τις δικές του ευχές για τη νέα σχολική χρονιά. Ο Διευθυντής του σχολείου μας κ. Ράπτης Δήμος καλωσόρισε αρχικά τους νέους μαθητές της Α’ τάξης και ευχήθηκε σε όλους τη νέα χρονιά να αξιοποιήσουν τις ικανότητες και τα ταλέντα τους για να πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους.

Ακολούθησε ο χωρισμός των μαθητών στα τμήματά τους και η διανομή των βιβλίων.

Με τη βοήθεια του Θεού, ξεκινά ένα νέο ταξίδι στη γνώση και στην αρετή, ένα ταξίδι στο οποίο μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί είμαστε συνεπιβάτες και συνεργάτες.

Καλή, ευλογημένη και δημιουργική χρονιά σε όλους!