Διαδραστικοί πίνακες

Έφτασαν στο 3ο Γυμνάσιο Καβάλας οι νέοι διαδραστικοί πίνακες.

Την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 όλες οι αίθουσες διδασκαλίας μαθημάτων Γενικής Παιδείας του σχολείου μας εξοπλίστηκαν με διαδραστικά συστήματα μάθησης.

Τα συστήματα αυτά είναι οθόνες αφής, με ενσωματωμένο υπολογιστή και συνοδευτικές υποστηρικτικές εφαρμογές. Αναμένεται να υποβοηθήσουν σημαντικά τη διδασκαλία όλων των μαθημάτων, αφού οι καθηγητές μας έχουν πλέον ένα πολύτιμο μαθησιακό εργαλείο αυξημένων δυνατοτήτων.

Οι διαδραστικοί πίνακες συνεπικουρούν το έργο διδασκαλίας χωρίς όμως να αντικαθιστούν τον εκπαιδευτικό. Από την πρώτη στιγμή η χρήση τους έχει προσελκύσει το ενδιαφέρον των μαθητών και στηρίζει το μαθητοκεντρικό μοντέλο διδασκαλίας και την ομαδοσυνεργατική μάθηση.

Οι καθηγητές/-τριες παρακολουθούν τα εκπαιδευτικά σεμινάρια για τη χρήση τους καθώς και για τις εφαρμογές που συνοδεύουν τα συγκεκριμένα συστήματα. Τον επόμενο μήνα, μετά τις διακοπές του Πάσχα, θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας επιπλέον επιμορφωτική ημερίδα για τις εφαρμογές χρήσης του διαδραστικού πίνακα στην εκπαιδευτική διαδικασία.