Διαδικτυακή επικοινωνία του Β5 με τη συγγραφέα Μαρούλα Κλιάφα

rebekaΤην Παρασκευή οι μαθητές του Β5 του 3ου Γυμνασίου Καβάλας είχαν τη χαρά και την τιμή να συνομιλήσουν διαδικτυακά με τη συγγραφέα Μαρούλα Κλιάφα. Ήταν κάτι που το θέλαμε πολύ αφού πριν τα Χριστούγεννα είχαμε ολοκληρώσει την ανάγνωση του βιβλίου "Μια μπαλάντα για τη Ρεβέκκα". Η επικοινωνία αυτή ήταν το πιο ωραίο κλείσιμο για μία προσπάθεια που ξεκίνησε με δική κου πρωτοβουλία κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου.

Οι μαθητές του Β5 είχαν την ευκαιρία να θέσουν στην κυρία Κλιάφα τα ερωτήματα τους και να μιλήσουν μαζί της. Η ατμόσφαιρα, όπως μου είπε η κυρία Κλιάφα σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί της το απόγευμα της ίδιας ημέρας, ήταν αρκετά διαφορετική από αυτήν που προσφέρει η άμεση επαφή μαθητών-συγγραφέα, όμως της θύμισε τα παραμύθια και την επικοινωνία μέσα από καθρέφτες.

Οι μαθητές του Β5 ήταν άψογοι, διατύπωσαν τα ερωτήματα τους με παρρησία, ζωντάνια και αμεσότητα και το πιο σημαντικό: ήταν φανερό ότι είχαν εργαστεί  και ήταν σε θέση να διατυπώσουν και να εκφράσουν την άποψη τους για το βιβλίο.

Θέλω να ευχαριστήσω την κυρία Κλιάφα μου γι' αυτήν την πολύ όμορφη στιγμή που ζήσαμε εγώ και οι μαθητές μου και να συγχαρώ τους μαθητές μου για την άψογη παρουσία τους, την οποία σχολίασε πού θετικά και η ίδια συγγραφέας.

Τα ερωτήματα που έθεσαν οι μαθητές του Β5 ήταν:

1. Από που εμπνευστήκατε τον τίτλο και την υπόθεση του βιβλίου;
  2. Πόσο καιρό χρειαστήκατε για τη συγγαφή του βιβλίου;
  3. Το μυθιστόρημα στηρίζεται σε πραγματικά γεγονότα ή είναι προϊόν μυθοπλασίας;
  4. Υπάρχουν κάποια σημεία με τα οποία ταυτίζεστε με την ηρωίδα του κειμένου;
  5. Ποιο είναι το αγαπημένο σας σημείο στο βιβλίο;
  6. Πώς συγκεντρώσατε το υλικό για τους Εβραίους;
  7. Έχετε γράψει και άλλα βιβλία για το Ολοκαύτωμα;
  8. Ποια ήταν τα συναισθήματα σας, όταν γράφατε το βιβλίο;
  9. Υπάρχει κάτι που θα θέλατε ν' αλλάξετε στο βιβλίο;
  10. Θα θέλατε να  γράψετε το βιβλίο κάποιου άλλου συγγραφέα;

Η κυρία Κλιάφα απηύθυνε στους μαθητές τα εξής ερωτήματα:

1. Γνωρίζετε τα γεγονότα του ολοκαυτώματος;
  2. Σας ενόχλησε κάτι στο βιβλίο;