«Είμαι έφηβος/έφηβη! Τι μου συμβαίνει;»

Τη Τετάρτη 3 Απριλίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, 3ο Γυμνάσιο Καβάλας, ενημερωτική εκδήλωση με θέμα «Είμαι έφηβος/έφηβη! Τι μου συμβαίνει;» στο πλαίσιο δράσης «Ανάπτυξης-υλοποίησης από το Υπουργείο Υγείας δράσεων και παρεμβάσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας σε Εθνικό Επίπεδο για το σχολικό έτος 2018-2019» από το Κέντρο Υγείας Καβάλας.

Οι μαθητές όλων των τάξεων χωρίστηκαν σε αγόρια και κορίτσια και παρακολούθησαν διαδοχικά ανά τάξη την ενημέρωση. Πιο συγκεκριμένα, τα κορίτσια ενημερώθηκαν για θέματα σχετικά με την αλλαγή του σώματός τους και των συναισθημάτων τους κατά την περίοδο της εφηβείας. Δόθηκαν χρήσιμες συμβουλές για τη διαχείριση όλων αυτών των αλλαγών, όπως ο τρόπος περιποίησης του σώματός τους, η τήρηση κανόνων – ιατρικής- υγιεινής και η συνολικότερη φροντίδα του εαυτού τους. Τα αγόρια ενημερώθηκαν για τις συναισθηματικές τους αλλαγές, τον σεβασμό στον εαυτό τους, για τις σχέσεις τους με το άλλο φύλο, με τους γονείς τους, και τους συνομήλικους τους.