Επίσκεψη στο Μουσείο Καπνού

Την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2018 μαθητές που παρακολουθούν το πρόγραμμα "Το σχολείο αφηγείται" επισκέφτηκαν το Μουσείο Καπνού της πόλης μας. Για τους πιο πολλούς μαθητές ήταν η πρώτη φορά που βρέθηκαν στον συγκεκριμένο χώρο.

Δεν ήταν μία συνηθισμένη επίσκεψη σε μουσείο όπως όλοι έχουμε κατά νου. Είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν κατά έναν ιδιαίτερο τρόπο από τον κ. Απότα Κομνηνό. Η προσέγγιση ήταν μουσειολογική. Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρακολούθησαν το πως προβάλλεται το θέμα του μουσείου, τι προτάσσεται των εκθεμάτων, τη συνέχεια των εκθεμάτων, πως αποφεύγονται οι αστοχίες, τις πληροφορίες που αντλούνται μέσα από τις λεζάντες, τον τρόπο με τον οποίο προκαλείται το ενδιαφέρον του επισκέπτη.

Διπλό λοιπόν το όφελος της επίσκεψης. Και γι' αυτό ευχαριστούμε τον κ. Απότα Κομνηνό για τη διάθεσή του να κατατοπίσει τους μαθητές μας σε θέματα που αφορούν το πρόγραμμα που εκπονείται στο σχολείο μας.