Ακρίτας του Πόντου 2017

Την Τετάρτη 26 Απριλίου, όσοι μαθητές και καθηγητές συμμετείχαμε στο πρόγραμμα σχετικά με τον Ποντιακό Ελληνισμό, επισκεφτήκαμε το μνημείο του Ακρίτα του Πόντου, το οποίο βρίσκεται στην παραλία της πόλης μας, δίπλα στο Δικαστικό Μέγαρο. Το μνημείο αυτό ανεγέρθηκε από την Ένωση Ποντίων Σπουδαστών του ΤΕΙ Καβάλας στις 29 Ιουνίου 2000 και συμβολίζει την ηρωική θυσία των Ποντίων, τον απηνή διωγμό και την γενοκτονία που υπέστησαν στις αρχές του 20ού αιώνα από τους Τούρκους.

Όταν το επισκεφθήκαμε, φωτογραφηθήκαμε μπροστά στο άγαλμα του Πόντιου πολεμιστή και κατόπιν μερικοί συμμαθητές μας μας διάβασαν πληροφορίες που συνέλεξαν για το θέμα. Μέσα από αυτή την δραστηριότητα, που κράτησε περίπου μια ώρα, μπορέσαμε να πληροφορηθούμε τα τραγικά γεγονότα που σημάδεψαν την γενοκτονία των Ποντίων και την πάλη για την επιβίωσή τους.