Επίσκεψη στο Μουσείο Προσφυγικού Ελληνισμού Α' τάξη 2022

Το Μουσείο Προσφυγικού Ελληνισμού Καβάλας την Κυριακή 20 Μαρτίου 2022, χάρισε σε μια ομάδα παιδιών της Α’ τάξης του σχολείου μας στιγμές συγκίνησης και νοσταλγίας για τις χαμένες πατρίδες της Ανατολής, από τις οποίες εκδιώχθηκαν βίαια οι πρόγονοί μας.

Μαθητές των τμημάτων Α1, Α2, Α3, Α4, μέσα στα πλαίσια συμμετοχής τους σε πολιτιστικό πρόγραμμα που πραγματοποιεί το σχολείο μας με θέμα «Βαδίζοντας στα μονοπάτια του γενεαλογικού μου δέντρου», φιλοξενήθηκαν στον χώρο του Μουσείου, που δημιουργήθηκε με πολλή αγάπη και μεράκι από τον Σύλλογο Μικρασιατών Καβάλας το 2012. Οι μαθητές μας προσέγγισαν βιωματικά την ιστορία, τον πολιτισμό, την αρχοντιά, τις αξίες, τις ψυχές των Μικρασιατών προσφύγων, των προγόνων μας, που ξεριζώθηκαν από τις αλησμόνητες πατρίδες, πατρίδες στις οποίες μεγαλούργησαν επί τρεις χιλιάδες χρόνια. Είδαν και παρατήρησαν πολύτιμα κειμήλια, όπως εικόνες και είδη λατρείας, κεντήματα, είδη καθημερινής χρήσης, φωτογραφίες οικογενειακές ή εκδηλώσεων. Στα εκθέματα του Μουσείου συμπεριλαμβάνονταν, ακόμη, βιβλία και έγγραφα, όπως πιστοποιητικά βαπτίσεων ή γάμων, προικοσύμφωνα, συμβόλαια, έγγραφα εκπαιδευτηρίων, ληξιαρχικά έγγραφα.

Ταυτόχρονα, οι μαθητές άκουσαν με πολλή συγκίνηση μαρτυρίες – συνεντεύξεις των προσφύγων της πρώτης και δεύτερης γενιάς, που μαρτυρούν τον καημό της προσφυγιάς, αλλά και το πείσμα και τη λαχτάρα των προσφύγων για μια νέα ζωή.

Αναμφισβήτητα, το μεγάλο κέρδος των μαθητών μας από την επίσκεψη τους στο Μουσείο Προσφυγικού Ελληνισμού ήταν ότι, μέσω του οπτικοακουστικού υλικού και της οργανωμένης ξενάγησης σε αυτό από τους υπεύθυνους του Μουσείου, κατάφεραν να κατανοήσουν τον πόνο, τα βάσανα, την άσβεστη φλόγα της νοσταλγίας στην καρδιά του κάθε πρόσφυγα, αυτό το αναπάντητο «γιατί;»…