Επίσκεψη στη Θρακική Εστία Καβάλας Β' τάξη 2022

Την Κυριακή 20 Μαρτίου 2022 μαθητές της Β' τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θρακική Εστία Καβάλας ενταγμένη στο πλαίσιο δράσεων πολιτιστικού προγράμματος με τίτλο «Αναζητώντας τις ρίζες μου».

Η συγκεκριμένη δράση αφορούσε στη γνωριμία των μαθητών με τη Θρακική Εστία ως σωματείο προσφυγικό και πολιτιστικό καθώς και την πλούσια δραστηριότητά του. Κυρίως όμως στόχευε στη βιωματική γνώση της τοπικής ιστορίας.

Οι μαθητές έκαναν μία πολύ ενδιαφέρουσα ιστορική αναδρομή στην ιστορία της Θράκης και του προσφυγικού ρεύματος, που έφτασε στην πόλη της Καβάλας στις αρχές του 20ου αιώνα με τη βοήθεια του προέδρου κ. Τσουμπάκη Νικόλαο. Είδαν από κοντά και θαύμασαν τεκμήρια της θρακιώτικης ιστορίας και του πολιτισμού που αποτελούν μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς. Τέλος οι μαθητές μας περιηγήθηκαν στον χώρο, μελέτησαν, συζήτησαν, εξέφρασαν ερωτήσεις – απορίες που απαντήθηκαν από τους κυρίους Τσουμπάκη Νικόλαο και Παπακοσμά Κωνσταντίνο και απόλαυσαν τη ζεστή θρακιώτική φιλοξενία.

Εκφράζουμε τις ολόθερμες ευχαριστίες μας προς τη Θρακική Εστία Καβάλας γι’ αυτή την όμορφη δράση και φιλοξενία.