Επίσκεψη στη Θρακική Εστία Καβάλας Α' τάξη 2022

Την Κυριακή 3 Απριλίου 2022, μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα: «Βαδίζοντας στα μονοπάτια του γενεαλογικού μου δέντρου» επισκέφτηκαν τη Θρακική Εστία Ν. Καβάλας.

Ο πρόεδρος της Θρακικής Εστίας, κ. Νικόλαος Τσουμπάκης, υποδέχτηκε τους μαθητές στον φιλόξενο και ζεστό χώρο, όπου στεγάζεται ο παραπάνω πολιτιστικός σύλλογος. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ακούσουν με ενδιαφέρον τα γεγονότα και τις συνθήκες έλευσης των Ελλήνων προσφύγων της Θράκης στην Καβάλα των Ελλήνων αυτών που χωρίς τη θέλησή τους ξεριζώθηκαν από τις πατρογονικές τους εστίες , αλλά Ρίζωσαν, Δημιούργησαν και Οραματίστηκαν στην πόλη μας, την Καβάλα. Τα παιδιά μας, επίσης, ανακάλυψαν ποικίλα κειμήλια και διάβασαν χάρτες και έγγραφα με σημαντικές πληροφορίες για τη ζωή των Ελλήνων της Θράκης, πριν και λίγο μετά τον υποχρεωτικό αποχωρισμό τους από τις αλησμόνητες πατρίδες. Πληροφορήθηκαν, ακόμη, με οπτικοακουστικό υλικό τις δραστηριότητες και τους στόχους της Θρακικής Εστίας, ως θεματοφύλακα της παράδοσης, του πολιτισμού και του αύριο του τόπου μας, και ενθαρρύνθηκαν έτσι για τον επαναπροσδιορισμό της σχέσης τους με τις παραδόσεις, τα ήθη και τα έθιμα των προγόνων τους.

Η φιλοξενία των μαθητών μας ολοκληρώθηκε με κεράσματα, προσφορά του πολιτιστικού συλλόγου της Θρακικής Εστίας, και υπόσχεση συμμετοχής των μαθητών μας σε μελλοντική δράση του συλλόγου σχετικά με την παρουσίαση παραδοσιακών παραμυθιών από τις χαμένες πατρίδες της Θράκης. Έτσι οι μαθητές μας όχι μόνο βίωσαν τις νοσταλγικές μνήμες των Ελλήνων προσφύγων της Θράκης για τις αλησμόνητες πατρίδες, αλλά και ευαισθητοποιήθηκαν τόσο για τη διατήρηση της παράδοσης και της μνήμης των προγόνων μας, όσο και για το τόσο επίκαιρο, ανθρώπινο και ευαίσθητο θέμα της προσφυγιάς.