Ενδοσχολικοί Αγώνες Καλαθοσφαίρισης 3Χ3 και Ποδοσφαίρου 5Χ5 2023

Με τη λήξη του Α' τετραμήνου του σχ. έτους 2022 - 2023 ολοκληρώθηκαν οι Ενδοσχολικοί Αγώνες Καλαθοσφαίρισης 3Χ3 και Ποδοσφαίρου 5Χ5 μεταξύ των τμημάτων των τάξεων του σχολείου μας.

Με κεντρικό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα - ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» τα παιδιά έπαιξαν και χάρηκαν τη συμμετοχή τους στο άθλημα της Καλαθοσφαίρισης και του Ποδοσφαίρου, εφάρμοσαν τους κανόνες του «ευ αγωνίζεσθαι» δημιουργώντας ένα άψογο κλίμα. Επίσης ορισμένοι μαθητές ανέλαβαν χρέη διαιτητών - κριτών - γραμματείας.

Οι αγώνες αυτοί συνέβαλαν στο να αντιληφθούν οι μαθητές τη αξία της άθλησης, ιδιαίτερα για την προαγωγή της σωματικής και ψυχικής τους υγείας. Ταυτόχρονα να εκτιμήσουν την αξία της μεταξύ τους συνεργασίας που βοήθησε στη βελτίωση των διαπροσωπικών τους σχέσεων.