Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2015

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος την Τρίτη 10 Φεβρουαρίου 2015 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας στα πλαίσια του εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου (Safer Internet Day) πραγματοποιήθηκε ενημερωτική, διαδραστική δράση - εκδήλωση και για τις τρεις τάξεις, ξεχωριστά, του σχολείου.

Το σύνθημα του φετινού εορτασμού ήταν «Όλοι μαζί, για ένα καλύτερο Διαδίκτυο!»

Η ενημέρωση των μαθητών έγινε από την καθηγήτρια της πληροφορικής κα Τοραμανίδου Μαριάνθη. Σκοπός της ενημέρωσης ήταν να ευαισθητοποιηθούν τα παιδιά ώστε να μπορέσουν να αντιληφθούν ότι έχουν δικαιώματα αλλά ταυτόχρονα και υποχρεώσεις σε αυτό το καθημερινό τους ταξίδι στον απέραντο κόσμο του Διαδικτύου και να μπορούν να απολαμβάνουν χωρίς κινδύνους όσα τα προσφέρει. Μέσα από διάφορες περιπτώσεις παιδιών της ηλικίας τους που αναφέρθηκαν:

·      στη συνάντηση με αγνώστους

·     στην δημοσιοποίηση προσωπικών στοιχείων ή φωτογραφιών

·    στο διαδικτυακό εκφοβισμό

·     τη συμμετοχή στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης

πήρανε αφορμή να πούνε και να καταθέσουν δικές τους εμπειρίες, να απευθύνουν ερωτήσεις, να συζητήσουν και να λύσουν απορίες τους. Ταυτόχρονα παρακολούθησαν για κάθε περίπτωση ξεχωριστά βίντεο που μας απέστειλε η Δράση Ενημέρωσης Saferinternet.gr του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, επίσημος διοργανωτής του εορτασμού στην Ελλάδα. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την βραβευμένη ταινία "Το Παντοπωλείο" και σχολίασαν τα αντίστοιχα θέματα της ταινίας παίρνοντας ένα μήνυμα για κάθε ένα.

Η δράση - ενημέρωση έκλεισε με τη προβολή του βίντεο «Προσέχω όταν συμμετέχω».

Οι μαθητές ολοκλήρωσαν τη συμμετοχή τους στην εκδήλωση παίρνοντας το μήνυμα ότι με τη συνεργασία και την αμοιβαία βοήθεια μπορούν να κάνουν όλοι μαζί ένα καλύτερο και ασφαλέστερο Διαδίκτυο.