Τσικνοπέμπτη 2016

Τσικνοπέμπτη σήμερα 3 Μαρτίου 2016 και η Ελλάδα έχει πλημμυρίσει με εορταστική διάθεση, μουσική, χορό και την τσίκνα από το ψήσιμο του κρέατος να διαχέεται παντού.

Τσικνοπέμπτη στο σχολείο έκαναν και φέτος οι μαθητές και το διδακτικό προσωπικό. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, που πάντα βρίσκεται στο πλευρό μας και πάντα βοηθάει, ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας και φρόντισε να δώσει στο σχολείο μια παραδοσιακή μυρωδιά «τσίκνας» προσφέροντας στους μαθητές νόστιμα σουβλάκια, τα οποία καλοψήθηκαν με μαεστρία.

Μια κίνηση η οποία έχει γίνει παράδοση τα τελευταία  χρόνια. Τηρώντας λοιπόν τα ήθη και έθιμα του τόπου μας οι μαθητές έφαγαν, χόρεψαν, τραγούδησαν και διασκέδασαν με την ψυχή τους.