Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2016

Η δεύτερη Τρίτη κάθε Φεβρουαρίου, για φέτος Τρίτη 9 Φεβρουαρίου 2016 είναι αφιερωμένη στην ασφαλή χρήση και πλοήγηση του Διαδικτύου.

Από το 2014 η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου έχει ως σκοπό να βοηθήσει όχι μόνο στην ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο αλλά και στη δημιουργία ενός καλύτερου Διαδικτύου στο οποίο όλοι μαζί μπορούμε να συμβάλλουμε.

Έτσι το φετινό σύνθημα ήταν «Ανάλαβε δράση για ένα καλύτερο Διαδίκτυο»

Μέσα από την εκδήλωση - δράση που πραγματοποιήθηκε την ημέρα αυτή στην αίθουσα προβολών του σχολείου, τη διοργάνωση της οποίας ανέλαβε η καθηγήτρια του σχολείου Τοραμανίδου Μαριάνθη, οι μαθητές και των τριών τάξεων του σχολείου, ξεχωριστά, είχαν την ευκαιρία, να ενημερωθούν για τον καταπληκτικό κόσμο του Διαδικτύου.

Στόχος της φετινής εκδήλωσης ήταν όχι τόσο να τονιστούν οι παγίδες και οι κίνδυνοι του Διαδικτύου αλλά να γίνει αφορμή ώστε τα παιδιά να προβληματιστούν για το περιεχόμενο που δημοσιεύουν, για την online συμπεριφορά τους, για τις online φιλίες τους και το σπουδαιότερο να συμβάλλουν τα ίδια στη δημιουργία ενός καλύτερου Διαδικτύου.

Οι μαθητές παρακολούθησαν μία σύντομη εισήγηση και παρακολούθησαν έξι μικρά βίντεο τα οποία τους έδωσαν αφορμή για να θέσουν ερωτήσεις και να λύσουν απορίες τους. Πρότειναν ιδέες και τρόπους για το τι μπορούνε μικροί και μεγάλοι να κάνουνε για να δημιουργήσουνε ένα καλύτερο Διαδίκτυο και τι είδους δράσεις μπορούνε να αναλάβουνε.

Η εκδήλωση έκλεισε με τα τρία δέντρα αποφάσεων που δημοσίευσε το Insafe για την αντιμετώπιση των θεμάτων που οι νέοι μπορεί να συναντήσουν στο Διαδίκτυο.

Τα τρία δέντρα αποφάσεων μαζί με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των μαθητών στην πλοήγηση στο Διαδίκτυο τυπωμένα σε καλαίσθητες αφίσες αναρτήθηκαν στους διαδρόμους του σχολείου.

Η ενημέρωση συνεχίστηκε και στην τάξη με δραστηριότητα, όπου οι μαθητές δημιούργησαν τα δικά τους λογότυπα.

«Το Διαδίκτυο είμαστε εμείς. Ας κάνουμε όλοι από κοινού, κάθε ημέρα του έτους, Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου!»