Τηλεδιάσκεψη (διαδικτυακό σεμινάριο) «Σύνδεση με Σύνεση»

Στην αίθουσα προβολών του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2016 με επιτυχία, διαδικτυακό, αλληλεπιδραστικό σεμινάριο (webinar), για την ορθή, υπεύθυνη, ασφαλή χρήση του Διαδικτύου με σκοπό να βοηθήσει τους μαθητές να αντιληφθούν βασικές υποχρεώσεις τους στο Διαδίκτυο και τους κινδύνους που μπορεί να αντιμετωπίσουν, από την μη ορθή και χωρίς κριτική σκέψη χρήση.

Η τηλεδιάσκεψη πραγματοποιήθηκε μέσω της πλατφόρμας τηλεδιασκέψεων του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (http://meeting.sch.gr) στα πλαίσια της δράσης "Σύνδεση με Σύνεση"  και συμμετείχαν οι μαθητές της Α' τάξης.

Κατά την διάρκεια του σεμιναρίου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τόσο τα ενδιαφέροντα βίντεο τα οποία προβλήθηκαν, όσο και την παρουσίαση η οποία ακολούθησε. Το ενδιαφέρον των μαθητών ήταν μεγάλο αφού μετά το τέλος της παρουσίασης υπέβαλαν αρκετές ενδιαφέρουσες και χρήσιμες ερωτήσεις οι οποίες απαντήθηκαν από την υπεύθυνη της παρουσίασης.