Με την ποίηση πολεμάμε τον ρατσισμό

xeriaΗ 21η Μαρτίου έχει ορισθεί ως Διεθνής Ημέρα για την εξάλειψη των φυλετικών διακρίσεων και του ρατσισμού. Ταυτόχρονα έχει ορισθεί και ως Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης.

Η ποίηση μπορεί να συμπυκνώσει με τρόπο μοναδικό αξίες όπως η ισότητα, η ανθρώπινη αξιοπρέπεια και η κοινωνική δικαιοσύνη.

poisiΣτο σχολείο μας οργανώσαμε με όχημα και επίκεντρο την ποίηση, δραστηριότητες που καλλιεργούν και προάγουν αυτές τις αξίες. Τη βδομάδα που ξεκίνησε τη Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016 πραγματοποιήθηκαν δραστηριότητες υπό τον γενικό τίτλο «Με την ποίηση πολεμάμε τον ρατσισμό». Οι δραστηριότητες ξεκίνησαν με την ανάγνωση και ανάλυση έργων της ελληνικής και της παγκόσμιας ποίησης τα οποία αναδεικνύουν τις αξίες της ισότητας και της αλληλεγγύης μεταξύ όλων των ανθρώπων. Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες, ανάλογα με τα ενδιαφέροντα τους ασχολήθηκαν με εναλλακτικές δραστηριότητες, άλλοτε ομαδικά και άλλοτε ατομικά.

Εικονογράφησαν τους στίχους ενός ποιήματος και δημιούργησαν τη ψηφιακή παρουσίαση του. Ακόμη δημιούργησαν χειροποίητη αφίσα αξιοποιώντας ως σλόγκαν στίχους από ποίημα του Γ. Ρίτσου. Δημιούργησαν δικά τους κόμικς με αντιρατσιστικό μήνυμα και έγραψαν ποιήματα με ελεύθερο στίχο ή με παραδοσιακό. Έτσι μπόρεσαν να εκφράσουν το όραμα τους για έναν καλύτερο κόσμο γεμάτο αγάπη, χωρίς διακρίσεις και προκαταλήψεις.

Οι όμορφες και πρωτότυπες δραστηριότητες των μαθητών παρατίθενται παρακάτω.

Δημιουργία κόμικς

H εικονογράφηση του ποιήματος και η ψηφιακή παρουσίαση του

Η συλλογή των ποιημάτων

Δημιουργία αφίσας