Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2016

Την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου καθιέρωσε η ΙΒΒΥ, Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα, το 1966, την ημέρα των γενεθλίων του μεγάλου δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν (2 Απριλίου 1805), με σκοπό να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και να προκαλέσει την προσοχή των μεγαλύτερων στο παιδικό βιβλίο. Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της IBBY ετοιμάζει ένα μήνυμα και μία αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο. Για το 2016, το υλικό του εορτασμού το έχει αναλάβει η Ibby της Βραζιλίας.

Φέτος, στο 3ο Γυμνάσιο Καβάλας, τιμήσαμε την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου με μία εκδήλωση-παρουσίαση που επιμελήθηκε η φιλόλογος του σχολείου Α. Γερακίνη.

Η κυρία Γερακίνη παρουσίασε στους μαθητές του σχολείου τις δράσεις φιλαναγνωσίας οι οποίες πραγματοποιούνται τα τελευταία χρόνια στο σχολείο μας. Μάλιστα στην εκδήλωση συμμετείχαν και οι μαθητές του Α3, Λοΐζάς Ιωακείμ,  Καραγιαννακίδης Ευθύμης, Καρακουλίδης Γιαννίκος, Μιχαηλίδης Ιωάννης,  Μποζούδης Μιχάλης και Παπαδόπουλος Γεράσιμος, οι οποίοι πήραν τον λόγο και παρουσίασαν τα βιβλία που διάβασαν κατά τη διάρκεια της τρέχουσας σχολικής χρονιάς και τον τρόπο με τον οποίο εργάστηκαν.

Ακολουθούν η παρουσίαση και οι φωτογραφίες της εκδήλωσης.