Πρώτες Βοήθειες

Από το Γραφείο Εκπαίδευσης του ΕΚΑΒ Καβάλας υλοποιήθηκε τη Δευτέρα 11 Απριλίου 2016 ενημέρωση για τις πρώτες βοήθειες στους εκπαιδευτικούς και στους μαθητές της Β΄ τάξης.

Η ενημέρωση ? εκπαίδευση πραγματοποιήθηκε από τον υπεύθυνο του γραφείου κ. Τάσο Κοσατζή ο οποίος είναι εκπαιδευτής και  διασώστης του Ε.Κ.Α.Β.

Στην αρχή ενημέρωσε τους μαθητές για τους σκοπούς που επιτελεί το Ε.Κ.Α.Β. Στη συνέχεια ο κ. Κοσατζής παρουσίασε την αναγκαιότητα όλων εκείνων των ενεργειών που πρέπει να γνωρίζουμε στην καθημερινή ζωή για την αποφυγή επικίνδυνων καταστάσεων και τη σωστή επέμβαση μας, όποτε χρειαστεί, μέχρι την παροχή εξειδικευμένης βοήθειας. Κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης εκπαιδευτικοί και μαθητές έθεσαν ερωτήσεις ? απορίες στον εκπαιδευτή και μπόρεσαν με αυτόν τον τρόπο να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους.