Η Άνοιξη στο σχολείο μας!!!

«Κείνο που σου προσάπτουνε τα χελιδόνια είναι η Άνοιξη που δεν έφερες»

Οδυσσέας Ελύτης

Άνοιξη είναι η εποχή που η γη αναγεννιέται. Από όπου και αν περνάει, η φύση πρασινίζει. Χαρακτηριστικό της εποχής είναι η ανθοφορία. Τα λουλούδια με την ποικιλία χρωμάτων ομορφαίνουν, ζωντανεύουν το χώρο.

Με τον ερχομό της Άνοιξης οι μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας, με την παρότρυνση των καθηγητών τους, θέλησαν να φέρουν την Άνοιξη στο σχολείο. Για να το πετύχουν αυτό σκέφτηκαν να ομορφύνουν τον προαύλιο χώρο του σχολείου γεμίζοντας τα παρτέρια του με όμορφα χρωματιστά λουλούδια δίνοντας έτσι ένα άλλο χρώμα στο σχολείο.

Από την Δευτέρα 18 Απριλίου 2016 έως και την Πέμπτη 21 Απριλίου 2016 τα παιδιά έφεραν το καθένα το δικό του γλαστράκι και στη συνέχεια αφού τα ταξινόμησαν, το κάθε τμήμα "υιοθέτησε" κάποια παρτέρια για τα οποία ανέλαβε την ευθύνη της περιποίησης και της προστασίας τους.

Την Παρασκευή 22 Απριλίου 2016, με ανοιξιάτικη διάθεση φύτεψαν στα παρτέρια ποικιλία λουλουδιών. Θέλοντας να δώσουν ανοιξιάτικες πινελιές εργάστηκαν ομαδικά και κατάφεραν να πείσουν με το παράδειγμά τους κι άλλους μαθητές να σταθούν στο πλευρό τους. Η αυλή του σχολείου μας γέμισε λουλούδια από τα χέρια των παιδιών που με πολύ ζήλο και κέφι έγιναν κηπουροί για μια ημέρα.

Οι μαθητές μας καλωσόρισαν την Άνοιξη και την έφεραν στο σχολείο και συγχρόνως έστειλαν το δικό τους μήνυμα για την προστασία και τη διατήρηση του περιβάλλοντος.