Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την εκπαίδευση

actionaid 800x250

Το 3ο Γυμνάσιο συμμετείχε σ' αυτήν την Παγκόσμια εκστρατεία με διάφορες δράσεις που ανέλαβαν τα πέντε τμήματα της Α' τάξης από τη Δευτέρα 18 Απριλίου 2016 έως και την Τετάρτη 20 Απριλίου 2016.

Στόχος της εκστρατείας της ActionAidείναι να κάνει ο Υπουργός Παιδείας άμεσα προτεραιότητα την εκπαίδευση των παιδιών με αναπηρία στην Ελλάδα και βασικό αίτημα είναι η ένταξη των παιδιών με αναπηρία σε σχολεία ανοιχτά, προσβάσιμα, που λαμβάνουν υπόψη τις ανάγκες και τη διαφορετικότητα όλων των μαθητών.

Και οι μαθητές του 3ου με σύνθημα «Ένα σχολείο Ανοιχτό σε όλους» πρόσθεσαν τη συμμετοχή τους στο σύνολο. Προηγήθηκαν δραστηριότητες ευαισθητοποίησης και έρευνας γύρω από την θεματική και στη συνέχεια δημιούργησαν τη δική τους αφίσα με τις αλλαγές που προτείνουν προκειμένου το σχολείο τους να είναι προσβάσιμο σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες.