Εκδήλωση του 3ου Γυμνασίου Καβάλας παρουσία των Μίμη Παπαϊωάννου, Ελευθερίας και Νίκου Πανταζή

Την Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου 2016 το 3ο Γυμνάσιο Καβάλας υποδέχτηκε τρεις εκλεκτούς προσκεκλημένους: τον σημαντικότερο, σύμφωνα με τη FIFA, Έλληνα ποδοσφαιριστή, Μίμη Παπαϊωάννου, τον επί 45 έτη φυσικοθεραπευτή της ΑΕΚ Νίκο Πανταζή και την Καβαλιώτισσα συγγραφέα του βιβλίου «Τάκης Χατζηγρηγορίου: ΜΕΤ?ΕΜΠΟΔΙΩΝ», Ελευθερία Πανταζή. Την εκδήλωση χαιρέτισε ο κ. Απόστολος. Βαγενάς, Προϊστάμενος της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Καβάλας.

Την όμορφη εκδήλωση άνοιξε συγκινημένη η Ελευθερία Πανταζή, που παρουσίασε οπτικοακουστικό υλικό από την ιστορία του πατέρα της, μεγάλου Καβαλιώτη Βαλκανιονίκη του στίβου Τάκη Χατζηγρηγορίου. Η ενδιαφέρουσα παρουσίαση στάθηκε αφορμή να γνωρίσουμε πτυχές της ιστορίας της Καβάλας και της ευρύτερης περιοχής.

Στη συνέχεια πήρε τον λόγο ο Νίκος Πανταζής, που αναφέρθηκε στις τραυματικές κακώσεις στα παιδιά. Την παρουσίαση παρακολούθησαν οι μαθητές με τεράστιο ενδιαφέρον.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με ένα αφιέρωμα στον σπουδαίο Μίμη Παπαϊωάννου και την ομάδα στην οποία μεγαλούργησε, την ΑΕΚ. Συγκινητική στιγμή αποτέλεσε η σύντομη διακοπή της προβολής από τον Νίκο Πανταζή, προκειμένου να γίνει ιδιαίτερη αναφορά στον αείμνηστο Καβαλιώτη ποδοσφαιριστή Γιάννη Κανάκη, που ξεκίνησε την καριέρα του στην ΑΕΚ Καβάλας, για να μεγαλουργήσει στη συνέχεια στην ΑΕΚ.

Μετά το τέλος της εκδήλωσης, προσφέρθηκαν δύο αναμνηστικά δώρα στους εκλεκτούς προσκεκλημένους: Ένα πιστό αντίγραφο αγαλματιδίου Κόρης από την αρχαία Νεάπολη, του 2ου π.Χ. αιώνα, αφιερωμένου στην προστάτιδα της Νεάπολης θεότητα της Παρθένου, καθώς και ένα βιβλίο (σε μορφή PDF) με την ιστορία της Καβάλας από τα προϊστορικά χρόνια ως σήμερα. Το βιβλίο ονομάζεται «Νεάπολις ? Χριστούπολις ? Καβάλα. Οδοιπορικό στον τόπο και το χρόνο της παλιάς πόλης της Καβάλας» και γράφτηκε εξ ημισείας από τον καθηγητή του σχολείου μας, ιστορικό Νίκο Ε. Καραγιαννακίδη, και τον επίσης ιστορικό Κυριάκο Λυκουρίνο.

Οι προσκεκλημένοι με την σειρά τους πρόσφεραν βιβλία στους μαθητές, υπογράφοντας σχετικές αφιερώσεις, η Ελευθερία Πανταζή για το προαναφερθέν βιβλίο της και ο Μίμης Παπαϊωάννου, ο οποίος συνοδευόταν από τη σύζυγό του, για το βιβλίο του «Ραντεβού στον αέρα».

Θα θέλαμε και πάλι να ευχαριστήσουμε τους τρεις προσκεκλημένους μας για την ιδιαίτερη τιμή που μας έκαναν να μετάσχουν στην εκδήλωση και να προσφέρουν τόση χαρά αλλά και γνώση στους μαθητές μας.

Θα θέλαμε τέλος να ευχαριστήσουμε τον καθηγητή του σχολείου μας, Μανόλη Κουσλόγλου, Φυσικό MSc, που σήκωσε το βάρος της διοργάνωσης αυτής της πολύ σημαντικής εκδήλωσης.