Παγκόσμια Ημέρα ΑΜΕΑ 2016

Η Παγκόσμια Ημέρα ΑΜΕΑ καθιερώθηκε στις 3 Δεκεμβρίου το 1992, επειδή εκείνη τη μέρα η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ υιοθέτησε το Πρόγραμμα Δράσεων για τα ΑΜΕΑ. Οι άνθρωποι με αναπηρία, αντιμετωπίζουν εμπόδια στην καθημερινή ζωή τους. Πολλές φορές η κοινωνία δεν κατανοεί τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης ομάδας πληθυσμού, τις δυνατότητες και τις ειδικές τους ανάγκες. Οι ΑΜΕΑ αλληλεπιδρούν δημιουργικά με τους άλλους. Αναπτύσσουν φιλικές σχέσεις και διατηρούν τα κοινωνικά πρότυπα ευγένειας. Στους ΑΜΕΑ δεν πρέπει να βλέπουμε αδυναμίες, αλλά δυνατότητες.

Με αφορμή αυτή τη μέρα, την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2016 μίλησε στους μαθητές του σχολείου μας η Φιλόλογος Ειδικής Αγωγής Μπακαρού Ρέα. Παρουσιάστηκαν διάφορες σωματικές, αισθητηριακές και νοητικές αναπηρίες.  Έγινε προβολή δύο βίντεο: «Μικρές Χαρές» (τύφλωση) και «το ταξίδι της Μαρίας» (αυτισμός) και ακολούθησε συζήτηση, όπου οι μαθητές εξέφρασαν τις απορίες και τις απόψεις τους.

Το Σάββατο στις 3 Δεκεμβρίου ομάδα των μαθητών του σχολείου μας με τη συνοδεία της κ. Μπακαρού παραβρέθηκαν σε εκδήλωση που πραγματοποίησε το Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο Καβάλας στην Πλατεία Καπνεργάτη και δράση στους πεζοδρόμους της Καβάλας με χρώματα και μουσικές από την μπάντα των Φιλίππων