Σχολική υγιεινή και λοιμώδη νοσήματα 2016 - 2017

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας πραγματοποιήθηκε στο 3ο Γυμνάσιο Καβάλας μετά από σχετική άδεια της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Το πρόγραμμα με θέμα: "Σχολική υγιεινή και λοιμώδη νοσήματα" παρουσίασε στα παιδιά της Α' τάξης η επισκέπτρια Υγείας του Γενικού Νοσοκομείου Καβάλας κ. Τσίτση Παρασκευή την Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2017 και τη Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου 2017.

Σκοπός του προγράμματος είναι ο περιορισμός των λοιμώξεων, της μετάδοσής τους και η αποφυγή τους. Τα παιδιά ενημερώθηκαν για λοιμώδη νοσήματα που αφορούν τη σχολική ζωή όπως για τη γρίπη, τη γαστρεντερίτιδα, τον ιό H1N1, τη λοιμώδη μονοπυρήνωση, για παιδικές ασθένειες, όπως η ανεμοβλογιά και για ιούς και βακτήρια μέσα από την προβολή σχετικών βίντεο. Έγινε επίδειξη τρόπων προφύλαξης από την μετάδοση των ιών και ακολούθησε σχετική εποικοδομητική συζήτηση με τα παιδιά, τα οποία έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον κατά την διάρκεια της δίωρης ενημέρωσης.