Επίλογος με Μοντέρνα Φυσική

fisiki2017 1Είναι γνωστό ότι στο Γυμνάσιο δεν διδάσκονται θέματα σύγχρονης φυσικής. Έτσι, ο εκπαιδευτικός μπορεί να κάνει απλά κάποιες αναφορές στους μαθητές του, ανοίγοντας σύντομες παρενθέσεις κατά τη διδασκαλία των αντίστοιχων κλασικών εννοιών που πραγματεύεται το βιβλίο. Ωστόσο, πάντα απομένει λίγος επιπλέον χρόνος και η κατάλληλη ευκαιρία δίνεται στο κλείσιμο της χρονιάς, όπου έχει συσσωρευτεί η κούραση των τελευταίων μηνών και ξεκινάει η προετοιμασία για τι ενδοσχολικές εξετάσεις.

Όπως κάθε χρόνο, λοιπόν, έτσι και φέτος τα μαθήματα φυσικής της Γ? Γυμνασίου ολοκληρώθηκαν με διαδοχικές παρουσιάσεις πάνω στις «Μαύρες Τρύπες του Διαστήματος», που πραγματοποιήθηκαν στο χώρο του εργαστηρίου και μέσα σε απόλυτο σκοτάδι, ώστε να δημιουργηθεί η κατάλληλη ατμόσφαιρα (το φως έμεινε αναμμένο για μια στιγμή μόνο? για την αποτύπωση κάποιων στιγμιότυπων).

Οι παρουσιάσεις αφορούσαν στη γέννηση και θάνατο των αστεριών, στη δομή των μελανών οπών και στα φαινόμενα που  αυτές προκαλούν. Παρουσιάστηκαν επίσης κάποιες ζωγραφικές αναπαραστάσεις και βίντεο από μαύρες τρύπες, αλλά και πραγματικές φωτογραφίες τους (σύμφωνα πάντα με τις υποθέσεις των επιστημόνων που ανέλυσαν τις φωτογραφίες αυτές). Με την ευκαιρία, έγιναν σχετικές αναφορές στην οπτική με την οποία η σύγχρονη Φυσική αντιμετωπίζει την έννοια της Βαρύτητας.

Το ενδιαφέρον των μαθητών όλων των τμημάτων της Γ? Γυμνασίου ήταν πολύ μεγάλο. Στο εργαστήριο επικρατούσε απόλυτη ησυχία κατά τη διάρκεια των παρουσιάσεων, όταν αυτή βέβαια δεν διακόπτονταν ευχάριστα από τα ερωτήματα των μαθητών, κάποια από τα οποία? έμειναν αναπάντητα.